Przedszkole Samorządowe w Zabierzowie Bocheńskim

Aktualności z naszej strony Przedszkole Zabierzów Bocheński

X Międzyprzedszkolny  Przegląd Teatralny „SNUJ, SIĘ, SNUJ BAJECZKO.”

Danuta Burza nauczycielka grupy integracyjnej w Przedszkolu w Zabierzowie Bocheńskim

Daniela Wójcicka - Pienschke pedagog szkolny w Zespole Szkół z Oddziałami Integracyjnymi w Zabierzowie Bocheńskim

Przedszkole w Zabierzowie Bocheńskim  od 10 lat jest organizatorem spotkań dzieci ze sztuką teatralną.  Wyjątkowy,  bo
X Międzyprzedszkolny Przegląd Teatralny „Snuj się, snuj, bajeczko…” odbył się w Domu Kultury w Zabierzowie Bocheńskim.

Podobnie jak w poprzednich latach, również tegorocznym spotkaniom  przedszkolaków ze sztuką  towarzyszyło dużo nauki, zabawy i śmiechu. Podczas pracy nad tworzeniem spektaklu  dzieci pokonują lęk, nabierają pewności siebie i budują więzi między sobą, uczą się też współpracy i współdziałania w zespole. Teatr od zawsze łączy pokolenia i wzbogaca przeżycia, obdarza niezapomnianymi wspomnieniami.

Pierwsi aktorzy bajecznych wystąpień z  I Przeglądu Teatralnego dzisiaj już kończą naukę w gimnazjum. Miło nam było, że  na widowni obecni byli specjalni goście - uczniowie klasy trzeciej Szkoły Podstawowej im. S. Żeromskiego
z wychowawczynią Panią Ewą Ogórek, którzy, trzy lata wcześniej brali udział w VII Międzyprzedszkolnym Przeglądzie Teatralnym.

W tegorocznym Przeglądzie Teatralnym na scenie w Domu Kultury w Zabierzowie Bocheńskim rozkwitły przedszkolne talenty aktorskie u 70 aktorów z czterech przedszkoli Gminy Niepołomice. Występom towarzyszyło jury w składzie: przewodnicząca Daniela Wójcicka-Pienschke –pedagog szkolny, Dominika Miklaszewska – pracownik Biblioteki Publicznej w Zabierzowie Bocheńskim, Edyta Grzegorzek – logopeda.

Pani  Monika Bielarczyk vicedyrektor ZSzOI przywitała aktorów i nauczycieli, życząc powodzenia wszystkim.

W tym roku repertuar przedstawień był różnorodny  a wszystkie przedstawienia były bardzo atrakcyjne, oprawione muzyką oraz niezwykle ciekawymi i starannie przygotowanymi strojami. Połączono w nich piękno słowa, śpiewu muzyki i ruchu, scenografii i dekoracji. To wszystko w znacznym stopniu wpłynęło na pobudzenie wrażliwości i kształtowanie przeżyć estetycznych dzieci. Prezentowane inscenizacje nie tylko rozwijały wyobraźnię dzieci, ale wpłynęły również na sferę intelektualną, zwłaszcza przez wiązanie treści emocjonalnych z własnymi doświadczeniami. Dzieci osobiście przeżywały role bohaterów.

Jako pierwsza zaprezentowała się grupa integracyjna z  Zabierzowa Bocheńskiego prowadzona przez Danutę Burzę i Ewelinę Śliwę z legendą „O Popielu, którego myszy zjadły i jak Piast Kołodziej został królem.”  Czasy Popiela straszne były. Dobrze, że dalsze dzieje zmienił Piast Kołodziej. Patriotyczny występ młodych aktorów podkreślający piękno barw narodowych pod hasłem ,,nasz kolor ulubiony to biało-czerwony”. Każdy z Polaków jest dumny z tego, że ród nasz wywodzi od Piasta, tak wspaniale zagranego. Po tak wyśmienitym przedstawieniu wszyscy jeszcze bardziej historię Polski poznać chcemy.

Przedszkole św. Kingi w Podłężu  pod przewodnictwem Beaty Witkowskiej i Renaty Balawender przedstawiło „Rzepkę”.  Była to wspaniała inscenizacja dziecięcej poezji. Każda rodzina da radę nawet największej „RZEPCE”, po wielokrotnej ale skutecznej ,,przyczepce”. Zespołowa praca grupy wyciągającej rzepkę, przekonała widzów, że zawsze warto wytrwale dążyć do celu. Towarzyszyć temu może wspaniała przygoda, jaką było nam dane widzieć na scenie .Myszka w tym przedstawieniu była bardzo pożyteczna. Był to znakomity występ młodych aktorów.

Agnieszka Karcz  z Przedszkola Samorządowego z Woli Batorskiej wraz ze swoimi wspaniałymi aktorami zaprezentowała nam bajkę pt: „Jaś i Małgosia”. Rewelacyjny występ siedmiu wyjątkowych aktorów. Piękne dekoracje, znakomicie odegrane role przeniosły widzów w bajkową atmosferę. Słodkie pułapki z leśnej chatki Czarownicy, na szczęście nie wyrządziły większej krzywdy sympatycznym bohaterom. Była to piękna bajka w porywającym wykonaniu.

Grupa aktorska z Przedszkola Samorządowego nr1 w Niepołomicach pod przewodnictwem Anny Hyrc wprowadziła nas
w krakowski klimat inscenizacją „Krakowianka o modrych oczkach”. Na długo zapamiętamy piękne stroje, a piosenkę
o Wiśle jeszcze przez wiele dni będziemy nucić. Takiego wykonania się nie zapomina. Umiejętności aktorów zachwyciły zapewne wszystkich. Śpiewająco opowiedzieli nam co dzieje się na Krakowskim Rynku. Było z czego się weselić na wspaniałym weselu. Nogi same podrywały się, aby zatańczyć z aktorami krakowiaka. Lalki o modrych oczkach będą już zawsze kojarzyły się  nam z tym wspaniałym występem.

Na zakończenie Przeglądu Teatralnego głos zabrał specjalny gość – Dyrektor Wydziału Edukacji Wiesław Bobowski, który  wręczył dzieciom dyplomy i nagrody. Pogratulował wszystkim przedszkolakom umiejętności aktorskich a nauczycielom podziękował  za zaangażowanie i  przygotowanie dzieci do występów.

Organizator Przeglądu – Przedszkole z Zabierzowa Bocheńskiego, zapewnił poczęstunek i dobrą zabawę oraz nagrody
i dyplomy
.