Informacje - Przedszkole Samorządowe w Zabierzowie Bocheńskim

INTEGRACJA

Dziecko niepełnosprawne potrzebuje szerszego kontaktu społecznego, przede wszystkim kontaktu z innymi dziećmi, ze swoimi rówieśnikami. Potrzebuje doznawania przyjemności wynikającej ze wspólnego bycia i zabawy. Potrzeba ta jest wynikiem nabycia prawidłowej umiejętności funkcjonowania społecznego.

Integracja to proces mający na celu stworzenie warunków, w których dzieci niepełnosprawne i pełnosprawne będą mogły normalnie żyć, uczyć się i współpracować. Proces ten nie opiera się jedynie na umieszczeniu dzieci w jednej społeczności, ale także na nawiązaniu wzajemnych relacji między dziećmi niepełnosprawnymi i pełnosprawnymi.

Integracja jest szansą dla:
  • dzieci i ich rodziców, ponieważ daje możliwości rozwoju społecznego i intelektualnego,
  • nauczycieli, ponieważ praca w oddziale integracyjnym sprzyja samodoskonaleniu, kreatywności
  • środowiska lokalnego, gdyż uczy tolerancji, przyzwyczaja do zróżnicowanego społeczeństwa.

Do grup integracyjnych zapraszamy dzieci posiadające orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego, wydane przez Poradnie Psychologiczno – Pedagogiczną.

W oddziale integracyjnym mogą znaleźć się dzieci z różnymi rodzajami niepełnosprawności:

• niesłyszący i słabo słyszący
  • niewidomi i słabo widzący;
  • niepełnosprawni ruchowo ( w tym z afazją);
  •  niepełnosprawni intelektualnie;
  •  ze spektrum autyzmu.

Specjaliści pracujący w przedszkolu to:

•  oligofrenopedagog;
  • logopeda: poniedziałek i piątek od 8:00 do 13:00
  • nauczyciel integracji sensorycznej: wtorek i czwartek od 9:00 do 12:00

W pracy z dziećmi o specjalnych potrzebach edukacyjnych stosujemy następujące metody:

•  elementy metody M. Monetessori;
  • elementy metody Dobrego Startu M. Bogdanowicz;
  • metodę Ruchu Rozwijającego W. Sherborne;
  • techniki relaksacyjne;
  •  metodę malowania Dziesięcioma Palcami;
  • metodę CH. Knilla;
  • metodę komputerowego wspomagania;
  •  ćwiczenia grafomotoryczne M. Bogdanowicz;
  •  metodę Edukacja przez ruch Doroty Dziamskiej.

Dodatkowe zajęcia dla dzieci z orzeczeniem to:

• hipoterapia;
  • integracja sensoryczna;